Parent Portal

CALENDAR

30 August 2019
Year 10-13 trip to Poland
31 August 2019
Year 10-13 trip to Poland
1 September 2019
Year 10-13 trip to Poland
2 September 2019
Year 10-13 trip to Poland returns
5 September 2019
Autumn term begins
7 September 2019
1st XV rugby v Coast District (Percy Park RFC)
10:30 am
Under 13&15 rugby v Kings Priory (Percy Park RFC)
10:30 am
9 September 2019
Nursery Meeting for Parents
2:00 pm
12 September 2019
Under 8&9 rugby v Mowden Hall (A)
1:15 pm
Under 14A rugby v Harton Academy (A)
3:45 pm
Year 10 ‘Into GCSEs’ presentation event (Grove Hall)
4:30 pm
13 September 2019
DofE Gold practice canoeing
4:30 pm
14 September 2019
DofE Gold practice canoeing
Under 12 RGS rugby festival (A)
9:30 am
Under 13, 15 & 1st XV rugby v Austin Friars (A)
10:30 am
15 September 2019
DofE Gold practice canoeing
16 September 2019
Under 14A rugby v Emmanuel College (A)
3:30 pm
Parents’ forum (Grove Hall)
6:00 pm
17 September 2019
Under 15A rugby v Emmanuel College (A)
3:30 pm
Early Years and Key Stage 1 Maths workshop for parents
4:15 pm
18 September 2019
Under 11 Mowden rugby festival (A)
2:00 pm
2nd XV rugby v Tyne Metropolitan College (Kingston Park)
2:30 pm
Under 16 rugby v Bede Academy (A)
3:30 pm
Year 6 visit to National Railway Museum
4:00 pm
19 September 2019
Under 13B rugby v Dame Allan’s and Bede Academy (Northern RFC)
2:30 pm
Under 13A rugby v St Mary’s Catholic School (A)
3:30 pm
New starters’ tutorial evening (Grove Hall)
4:30 pm
20 September 2019
Coast to coast cycle ride
Under 12B&C rugby v Dame Allan’s (Northern RFC)
2:30 pm
DofE Gold practice canoeing
4:30 pm
21 September 2019
Coast to coast cycle ride
DofE Gold practice canoeing
Under 14, 15, 2nd XV & 1st XV rugby v Sedbergh (A)
12:00 pm
22 September 2019
Coast to coast cycle ride
DofE Gold practice canoeing
Under 12 Barnard Castle rugby festival (A)
10:30 am
23 September 2019
Under 14B rugby v RGS B&C
2:30 pm
Under 14A rugby v KEVI, Morpeth (A)
4:00 pm
24 September 2019
Under 10A&B rugby v NPS (Northern RFC)
2:00 pm
Under 15B rugby v Bede Academy and RGS B&C (Northern RFC)
2:30 pm
Under 15A rugby v KEVI, Morpeth (A)
4:00 pm
Year 13 parents’ evening (Grove Hall)
4:15 pm
25 September 2019
European Day of Languages Year 5 and Year 8 to team up for activity at The Grove
2:15 pm
Under 16 & 2nd XV rugby v St Peter’s, York (Darlington Mowden Park RFC)
3:00 pm
26 September 2019
Year 10 introduction to GCSE Geography visit to Kielder
Under 9A&B rugby v Dame Allan’s (Northern RFC)
2:00 pm
Under 13A&B rugby v St Thomas More, Blaydon (A)
4:00 pm
27 September 2019
Under 18 football v Kings School, Chester (Druid Park)
2:00 pm
Under 11A&B rugby v Dame Allan’s and Kings (Northern RFC)
2:30 pm
Under 12A&B rugby v Emmanuel College and Kings Priory (Northern RFC)
2:45 pm
28 September 2019
Junior School Open Morning
10:00 am - 12:00 pm
Under 12, 14, 15, 2nd XV & 1st XV rugby v Durham School (A)
10:30 am
DofE Gold practice walking
1:00 pm
29 September 2019
DofE Gold practice walking
30 September 2019
DofE Gold practice walking
Under 14B rugby v Bede Academy
3:30 pm
Under 14A rugby v Gosforth Academy
3:45 pm
1 October 2019
DofE Gold practice walking
Under 10A&B rugby v Dame Allan’s (Northern RFC)
2:00 pm
2 October 2019
Under 9 Mowden rugby festival (A)
2:00 pm
Annual sports presentation evening (Kingston Park)
7:00 pm
4 October 2019
Under 11A&B rugby v RGS
Years 1 to 3 Mowden cross country (A)
1:30 pm
5 October 2019
Years 4 to 8 Mowden cross country
1:30 pm
Under 14, 15, 16 & 1st XV rugby v Sedbergh (Kingston Park)
2:30 pm
8 October 2019
Under 10A&B rugby v Bow School, Durham (Durham School)
2:00 pm
9 October 2019
Under 8 rugby v RGS and Mowden (RGS)
10:30 am
Under 16 rugby v Austin Friars (Northern RFC)
2:30 pm
2nd XV rugby v Bede Academy (A)
3:30 pm
10 October 2019
Year 12 Applied Business trip to Alton Towers
Under 8 Mowden tag rugby festival (A)
1:30 pm
Under 13A&B rugby v Emmanuel College (A)
3:30 pm
11 October 2019
Under 11A rugby v Mowden Hall (A)
1:15 pm
12 October 2019
Under 14, 16 & 1st XV rugby v Yarm School
10:30 am
Under 12, 13 & 15 rugby v Yarm School
10:30 am
14 October 2019
Under 14 rugby county cup
Under 10 Dame Allan’s rugby festival (Novos)
2:00 pm
16 October 2019
Under 16 rugby county cup
DofE Gold qualifying canoeing
Harvest Festival
9:15 am
Under 9 Dame Allan’s rugby festival (Novos)
2:00 pm
2nd XV rugby v Emmanuel College
3:00 pm
DofE Gold qualifying walking
4:30 pm
17 October 2019
Under 13 rugby county cup
DofE Gold qualifying canoeing
DofE Gold qualifying walking
Under 8&9 rugby v Bow School, Durham (Durham School)
2:00 pm
Under 13B rugby v Grace College (Northern RFC)
3:00 pm
18 October 2019
DofE Gold qualifying canoeing
DofE Gold qualifying walking
Year 9 Geography Ambassadors day (Northumbria University)
10:00 am
Under 12A,B&C rugby v RGS (Northern RFC)
2:30 pm
Under 10A & 11A rugby v Red House (Northern RFC)
2:30 pm
19 October 2019
DofE Gold qualifying canoeing
DofE Gold qualifying walking
Under 13, 14, 15, 2nd XV & 1st XV rugby v Giggleswick
11:00 am
20 October 2019
DofE Gold qualifying canoeing
DofE Gold qualifying walking
21 October 2019
Under 14A&B rugby v Kings Priory (A)
2:30 pm
Years 3,4,5 and 6 Parents’ Meeting
4:00 pm - 6:00 pm
22 October 2019
Under 10A&B rugby v RGS (Northern RFC)
2:00 pm
Under 15A&B rugby v Kings Priory (A)
2:30 pm
Nursery, Reception, Year 1 and Year 2 Parents’ Meeting
4:00 pm - 6:00 pm
Joint concert with Newcastle Cathedral
6:00 pm
Year 11 trip to see An Inspector Calls
7:00 pm
23 October 2019
2nd XV rugby v RGS 3rd (Northern RFC)
2:30 pm
Under 16 rugby v KEVI, Morpeth (A)
3:45 pm
4 November 2019
Years 3,4,5 and 6 Parents’ Meeting
4:00 pm - 6:30 pm
5 November 2019
Under 10&11 rugby v Ponteland Middle School (A)
6 November 2019
Under 10 rugby v Mowden Hall (A)
2:00 pm
7 November 2019
Senior mathematical challenge
Nursery, Reception, Year 1 and 2 Parents Meeting
4:00 pm - 6:30 pm
8 November 2019
Under 11A&B rugby v Bow School, Durham (A)
2:30 pm
9 November 2019
2nd XV & 1st XV rugby v Dame Allan’s (Northern RFC)
10:30 am
Under 14&15 rugby v Dame Allan’s (A)
10:30 am
Under 14&15 rugby v Dame Allan’s (A)
10:30 am
2nd XV & 1st XV rugby v Dame Allan’s (Northern RFC)
10:30 am
10 November 2019
Under 12 mixed B&C rugby v Kings Priory (Priors Park)
2:30 pm
Under 12 mixed B&C rugby v Grace College (A)
3:15 pm
11 November 2019
Year 12 Geography field trip (Newbiggin-by-the-Sea)
Under 14B rugby v Kings Priory (Northern RFC)
2:30 pm
12 November 2019
Under 16 rugby v Harton Academy (A)
3:45 pm
13 November 2019
KS2 Maths problem solving competition
Under 8 rugby v RGS and Dame Allan’s (RGS)
2nd XV rugby v St Thomas More, Blaydon (Blaydon RFC)
4:00 pm
14 November 2019
Under 8&9 rugby v NPS (Northern RFC)
2:00 pm
Under 13A&B rugby v Chantry Middle School (Northern RFC)
2:30 pm
15 November 2019
Years 2&3 Mowden 5 a side Festival
1:30 pm
Under 12A&B rugby v St Thomas More, Blaydon (Blaydon RFC)
4:00 pm
16 November 2019
Under 14, 15, 2nd XV & 1st XV rugby v Ampleforth College (A)
2:30 pm
20 November 2019
Author visit – Tom Palmer
Under 9 rugby v The Chorister School, Durham (A)
2:00 pm
2nd XV rugby v Kings Priory (A)
2:45 pm
21 November 2019
Year 9 Geography field trip (York)
Under 8&9 rugby v RGS (Northern RFC)
2:00 pm
Under 13A&B rugby v The Chorister School, Durham (A)
2:30 pm
22 November 2019
Under 12A rugby v Chantry Middle School (Northern RFC)
2:30 pm
23 November 2019
1st XV rugby Tom Burrows cup (Silcoates)
10:30 am
Under 12, 13&14 rugby v Silcoates and Hull Collegiate (Silcoates)
10:30 am
27 November 2019
Under 16 rugby v St Thomas More, Blaydon (Blaydon RFC)
4:00 pm
29 November 2019
Under 12A&B rugby v Harton Academy (A)
3:45 pm
30 November 2019
1st XV Newcastle rugby festival
10:30 am
3 December 2019
Year 7 trip to see The Snow Queen (Northern Stage)
North Avenue Christmas Production
9:15 am - 10:00 am
Year 11 parents’ evening (Grove Hall)
4:30 pm
4 December 2019
North Avenue Christmas Production
9:15 am - 10:00 am
Years 3 and 4 Christmas Production
10:15 am - 11:15 am
Years 5 and 6 Christmas Production
2:30 pm - 3:30 pm
5 December 2019
Years 3 and 4 Christmas Production
9:15 am - 10:00 am
Years 3 and 4 Christmas Production
9:15 am - 10:00 am
Years 5 and 6 Christmas Production
5:00 pm - 6:00 pm
Senior School Christmas Concert (Grove Hall)
7:00 pm
7 December 2019
Under 12, 13, 14, 15&17 rugby (Blaydon)
9:00 am
1st XV rugby v Longridge Towers School (A)
10:30 am
10 December 2019
Year 11 A level choices deadline
Theatre Royal Pantomine – Beauty and the Beast
1:00 pm - 4:50 pm
Under 15A rugby v Harton Academy (A)
3:45 pm
Under 15A rugby v Harton Academy (A)
3:45 pm
11 December 2019
GCSE and A level Art & Graphics mock examinations (The Grove)
Junior School Christmas Parties
1:20 pm - 3:45 pm
12 December 2019
GCSE and A level Art & Graphics mock examinations (The Grove)
Junior House Christmas decoration making
9:45 am - 10:30 am
13 December 2019
Autumn term ends
Senior School carol service
10:00 am